Jak usprawnić sieć wi-fi w domu?

Jak usprawnić sieć wi-fi w domu?

Już chyba każdy z nas w swoim domu czy mieszkaniu posiada sieć bezprzewodową. Łączymy się z nią telefonem, tabletem, komputerem czy telewizorem. To oczywiście podstawowe narzędzia z komunikacją wifi, bo do sieci może też być podłączona drukarka, lodówka czy system inteligentnego domu. Żeby wszystko działało tak, jak należy, niezbędne jest jedno niezawodne urządzenie – router bezprzewodowy. Na rynku mamy ogromny wybór tych urządzeń, ale jak wybrać jeden dopasowany do naszych potrzeb? Każde urządzenie do tworzenia sieci WiFi posiada kilka podstawowych parametrów: rodzaj obsługiwanej sieci (VLAN, VDSL, …..), standard bezprzewodowej transmisji IEEE 802.11, …. Wszystkie te tajemnicze skróty dla przeciętnego użytkownika sprowadzają się jednak do zasięgu, prędkości i stabilności połączenia. Co zrobić, żeby osiągnąć najlepsze efekty w tych obszarach?  

Zasięg

Na dostępność domowej sieci wifi wpływ ma kilka elementów:

  • Lokalizacja routera – najlepiej, żeby urządzenie znajdowało się w centralnym miejscu w domu lub mieszkaniu. Wtedy zasięg będzie optymalny z każdej strony routera. Zyskamy również jeśli nie będzie bezpośrednio sąsiadował z najgrubszymi, zbrojonymi ścianami i innymi, głównie metalowymi konstrukcjami – wpływają one na ograniczenie zasięgu wifi. Nie chowaj routera do szafki, ani nie zasłaniaj innymi przedmiotami np. telewizorem.
router - lokalizacja w domu

  • Technologia sprzętu – producenci, spełniając kolejne standardy (jak IEEE 802.11 ac), prócz prędkości, zwiększają również zasięg, dlatego im nowszy sprzęt tym dalej od routera możesz odejść.
  • Grubość ścian – jest to pewne uproszczenie, ponieważ wpływ na zasięg sieci wifi ma nie tylko grubość ścian, ale też rodzaj materiału, z którego zostały zrobione. Dlatego nie można wprost stwierdzić jaki router będzie optymalny dla danego domu. Generalnie, im grubsze i bardziej zbrojone ściany, tym mniejszy zasięg. Problemy powodują też instalacje ogrzewania podłogowego, a czasem podświetlenie led.
  • Ilość anten – generalnie, im więcej anten tym lepiej. Zapewniają one większe pokrycie domu sygnałem sieci. Żeby najlepiej wykorzystać anteny, warto każdą z nich ustawić pod innym kątem, przy założeniu, że są to anteny ruchome.
router - ustawienie anten

Stabilność

Niemal wszyscy korzystamy z sieci bezprzewodowej. Oznacza to, że przestrzeń wokół nas jest bardzo „nasycona” sygnałami wielu urządzeń. Niestety powoduje to problemy ze stabilnością. Jeśli dwa routery będą nadawać na zbliżonej do siebie częstotliwości, mogą się zakłócać wzajemnie. Rozwiązaniem są tutaj urządzenia automatycznie dobierające kanał nadawania sygnału. Taki router najpierw sprawdzi, które częstotliwości „są czyste”, a później skorzysta z tych optymalnych.  

Prędkość

Za przyspieszenie połączenia bezprzewodowego w routerach odpowiada wspomniany wcześniej standard IEEE. W chwili obecnej większość nowych routerów emituje sygnał w standardzie 802.11 g/n lub 802.11 ac. Parametr „n” oznacza teoretyczną prędkość na poziomie około 600Mbit/s, natomiast „ac” to już 1300Mbit/s.

router - prędkość w różnych technologiach


Zanim jednak wpadniemy w zachwyt nad takimi prędkościami, należy się sprostowanie. Podane wyżej wartości są osiągane w warunkach laboratoryjnych, w praktyce bardzo trudno dostępne. Ważnym parametrem ograniczającym prędkość wifi jest urządzenie końcowe. Jeśli nasz smartfon obsługuje połączenia maksymalnie do 100 Mbit/s to nawet najlepszy router nic nie zmieni. Podobnie z laptopami i innymi sprzętami, żeby w pełni wykorzystać naprawdę szybką sieć wifi, muszą one obsługiwać połączenia z prędkością 1 Gbit/s.  

Prędkość internetu a wifi

Najpopularniejsze urządzenia do sieci bezprzewodowej (do około 100 zł) niestety nie są w stanie przesłać przez wifi naprawdę dużych prędkości. Dlatego korzystając z internetu np. 400 Mbit/s należy zaopatrzyć się w nieco lepszy sprzęt lub korzystać z sieci przewodowo, co oczywiście mocno ograniczy naszą wygodę.  

Najlepszy router do najwyższej prędkości

Oczywiście ciężko wskazać jedno urządzenie, które jest zdecydowanym liderem na rynku. Biorąc pod uwagę nasze testy prędkości, stabilności i cenę routerów Operator Leon proponuje urządzenia dopasowane do różnych prędkości. Dodatkowo poniższy sprzęt, zakupiony w biurze Leona, jest już w pełni skonfigurowany do obsługi sieci operatora Leon. 

Share this post

Skip to content